W obronie dziecka. Przed tymi chorobami bronimy noworodka.

Jest przynajmniej 6 chorób, przed którymi możemy bronić dzieci już od chwili ich narodzin. Są różne sposoby obrony: podaż witaminy, szczepienia ochronne, badania przesiewowe. Duże znaczenie ma rozpoczęcie karmienia piersią.

 

 

1. Rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Wykonywane u dzieci urodzonych drogami natury. Działanie zapobiegawcze polega na zakropleniu dziecku 1% azotanu srebra do worka spojówkowego. Krople zapobiegają zakażeniu rzeżączkowemu, o którym matka mogła nie wiedzieć. Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest niebezpieczne, grozi uszkodzeniem wzroku do jego całkowitej utraty włącznie.

2. Krwawienie z niedoboru witaminy K (VKDB). Noworodek w ciągu 6 godzin od chwili przyjścia na świat otrzymuje domięśniowo 1 mg witaminy K. Jeśli zachodzą przeciwwskazania, to może otrzymać tę samą witaminę w postaci doustnej w ilości 2 mg. Podanie doustne nie jest tak skuteczne jak domięśniowe, dlatego dzieciom otrzymującym Wit K w postaci doustnej zaleca się dodatkowe podawanie witaminy w kroplach doustnych do ukończenia 3. miesiąca życia.

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest chorobą zakaźną. Szczepi się noworodki w pierwszej dobie po urodzeniu.

4. Gruźlica, a w zasadzie gruźlicze zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Najgroźniejszej postaci gruźlicy, dotyczącej niemowląt, zapobiega szczepienie w okresie noworodkowym. Nie chroni ono przed późniejszym zachorowaniem na płucną czy inną postać gruźlicy.

5. Niedosłuch lub głuchota.

Wykrywane są w powszechnym badaniu słuchu u noworodków. Metoda badania jest całkowicie niebolesna i bezpieczna dla dziecka. Dzieci, u których stwierdza się czynniki ryzyka zaburzeń słuchu (np. wcześniactwo) będą musiały przejść drugie badanie, w ośrodku specjalistycznym (najczęściej Poradnia Audiologiczna).

6. Fenyloketonuria, mukowiscydoza, hypotyreoza.

Zapobieganie tym trzem chorobom polega na ich wczesnym wykryciu. Pobiera się krople krwi z pięty noworodka, w 3. lub 4. dobie po urodzeniu. Bibuła z kroplą krwi jest przesyłana do laboratorium. Brak informacji zwrotnej na temat wyniku oznacza, że wynik badania jest prawidłowy. Informacje na temat wyniku są przesyłane do rodziców  dzieci, których wyniki okazały się niepomyślne.

7. Zmniejszenie ryzyka lub złagodzenie przebiegu chorób:  zakażeń przewodu pokarmowego „ zakażeń dróg oddechowych „ zapalenia ucha środkowego „ bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych  sepsy (posocznicy),  zakażeń układu moczowego, martwiczego zapalenia jelit – dzięki wczesnemu przystawieniu dziecka do piersi i rozpoczęciu karmienia piersią.

 

Więcej o zabiegu Credego: http://mamapediatra.blog.pl/zabieg-credego-co-jeszcze-czeka-noworodka/

O postępowaniu z noworodkiem: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001132

fot. pixabay.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s